Historia szkoły

Nasza Szkoła Podstawowa Nr 79 została utworzona w roku szkolnym 1959/60. Budynek szkoły przy ul. Marcelego Nowotki 138 na rogu ul. Tamka był jeszcze w budowie. Uczniowie i nauczyciele rozpoczęli zatem pracę w Szkole Podstawowej Nr 94 przy ul. Zacisze 7/9.

Uroczystość otwarcia szkoły nastąpiła 24 marca 1960 roku w obecności najwyższych ówczesnych władz dzielnicy Śródmieście. Pierwszym kierownikiem Szkoły została pani Zofia Salm. W piętnastu oddziałach uczyło się wówczas 467 uczniów. Nasze gościnne progi przyjęły również część uczniów ze szkół podstawowych nr 94 i 98.

historyczne zdjęcie z dziećmi w ławce szkolnej

W roku szkolnym 1963/64 kierownictwo szkoły obejmuje pani Lucyna Hyżyńska. Liczba uczniów systematycznie wzrastała w związku z rozbudową nowego osiedla Łódzkiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Odnotowano też rekordowo mroźną i śnieżną zimę, kiedy to zajęcia w budynku zostały odwołane z powodu mrozów, lecz lekcje odbywały się w prywatnych mieszkaniach nauczycieli dla klas młodszych, natomiast dla starszych dzieci po południu w VII LO i Szkole Podstawowej nr 94 oraz w Straży Pożarnej przy ul. Tamka. Z pomocą pośpieszyło też Polskie Radio – Rozgłośnia Łódzka, nadając lekcje przez radio. Nie stracono wówczas ani jednego dnia nauki.

W latach 1973-1979 nastąpił systematyczny rozwój bazy dydaktycznej szkoły. Na 16 sal lekcyjnych, funkcjonowało już 14 dobrze wyposażonych pracowni przedmiotowych. Szkoła miała już właściwie wyposażoną salę gimnastyczną z całym zapleczem oraz zmodernizowane boisko. Świetlica szkolna zajmowała trzy pomieszczenia mieszczące się na I piętrze – na zabawę, odpoczynek oraz zajęcia indywidualne z dziećmi (obecnie mieszczą się tam odpowiednio mała sala gimnastyczna, pracownia komputerowa i gabinet pani księgowej). Biblioteka szkolna, mieszcząca się od początku w sali nr 18 na I piętrze, wzbogaciła swoje zbiory z 1684 pozycji w roku szkolnym 1959/60 do 10120 woluminów w roku szkolnym 1978/79.

Nasza szkoła jako szkoła sportowa

W 1973 r. wśród działaczy sportowych i oświatowych naszego miasta, których rzecznikami byli wizytatorzy Kuratorium Oświaty i Wychowania Leonard Tietianiec oraz Adam Gil, zrodziła się myśl, aby nasza szkoła stała się szkołą o profilu sportowym. Zadecydowała o tym:

• bliskość obiektów sportowych (stadion i kryta hala AZS),
  • dobre warunki terenowe (park 3 Maja),
  • młoda i dobrze wykształcona kadra nauczycieli wychowania fizycznego,
  • dobre wyniki sportowe młodzieży szkolnej ćwiczącej w klasach o poszerzonym programie wychowania fizycznego.

historyczne zdjęcie z dziećmi na akademii

Z dniem 01.09.1974 roku Ministerstwo Oświaty i Wychowania na wniosek Kuratorium oraz Wydziału Oświaty Łódź – Śródmieście podjęło decyzję o nadaniu szkole statusu szkoły sportowej o profilu lekkiej atletyki. Zastępcą dyrektora do spraw sportu zostaje mgr Zdzisława Pińczykowska. Dzięki finansowej i metodycznej pomocy władz oświatowych i sportowych Łodzi nasza szkoła zaczęła realizować program dla szkół sportowych.

Główne kierunki, jakie przyjęliśmy w zakresie wychowania fizycznego i sportu dotyczyły:

1. przygotowania ogólnego, w którym uwzględniliśmy:
    • kształtowanie postawy społecznej,
    • wszechstronny rozwój sprawności społecznej,
    • opanowanie teoretycznych i praktycznych zagadnień nakreślonych przez program.
  2. przygotowania specjalistycznego, które obejmowało:
    • opanowanie techniki ćwiczeń ujętych w programie,
    • zdobycie przez młodzież odznak Młodzieżowego Organizatora Sportu,
    • osiągnięcie takiego poziomu, który by pozwalał godnie reprezentować barwy szkoły sportowej.

historyczne zdjęcie, grupa uczniów na wycieczce szkolnej

Decydującym czynnikiem w uzyskaniu statusu szkoły sportowej były wyniki sportowe uzyskiwane przez uczniów naszej szkoły. I tak już w roku 1972 na Olimpijskich Igrzyskach Młodzieży Szkolnej w Łodzi szkołę i miasto reprezentowali: Jerzy Żejmo, Grzegorz Ciesielski, Marek Fita.

W tym samym roku szkoła wygrała Łódzką Olimpiadę Lekkoatletyczną. W roku 1973 młodzież wygrała ponownie olimpiadę L.A. oraz zdobyła mistrzostwo Łodzi w czwórboju reprezentując nasze miasto w Jaworznie na Mistrzostwach Polski.

W roku 1974 wygraliśmy ponownie Łódzką Olimpiadę Lekkoatletyczną w czwórboju oraz sztafetę 4 x 60 m. Szkoła reprezentowała miasto na mistrzostwach Polski w czwórboju w Tychach, zdobywając czwarte miejsce, a Piotr Kosielski został najlepszym czwórboistą kraju.

historyczne zdjęcie, uczniowie na akademii

W tym samym roku sześcioro uczniów naszej szkoły reprezentowało Łódź na Igrzyskach Ogólnopolskich w Warszawie. W roku szkolnym 1974/75 ilość klas sportowych wzrosła do czterech tworząc ciąg klas V--VIII.

Nauczyciele wychowania fizycznego przeprowadzili w myśl wskazań programowych selekcję do klas sportowych, w pełni wykorzystano też czas przewidziany w planie nauczania na wychowanie fizyczne i sport. Nasza szkoła organizowała też szereg imprez międzyszkolnych, międzyszkolnych dla młodzieży środowiska, dzielnicy a nawet miasta (w 1975 roku byliśmy organizatorami Łódzkiej Olimpiady Lekkoatletycznej).

W mistrzostwach wojewódzkich byliśmy najlepsi w lekkiej atletyce. W czwórboju, sztafetach 4 x 60 m i w biegach przełajowych zajęliśmy II miejsce. Z powyższego zestawienia osiągnięć wynika, że pierwszy rok pracy w szkole sportowej okazał się bardzo owocny, a więc decyzja o nadaniu naszej szkole statusu szkoły sportowej była w pełni uzasadniona.

Nasi dyrektorzy:

• 1960 – 1964 pani Zofia Salm
  • 1964 – 1966 pani Lucyna Hyżyńska
  • 1966 – 1972 pani Barbara Bugała
  • 1972 – 1975 mgr Helena Stacherska
  • 1975 – 1978 mgr Tadeusz Szymański
  • 1978 – 1990 mgr Gerhard Taroń
  • 1990 – 1993 mgr Wielisława Pluta
  • 1993 – 1995 mgr Elżbieta Wilczyńska
  • 1995 – 1996 wicedyrektor mgr Anna Ohde pełniąca obowiązki
  • 1996 – 2001 mgr Jadwiga Jakóbczyk
  • 2001 – 2006 mgr Barbara Kamińska
  • Od roku szkolnego 2006/2007 naszą szkołą kieruje mgr Anna Wituła.

historyczne zdjęcie rady pedagogicznej