Szkolne Koło Caritas

logo Szkolnego Koła Caritas

Szkolne Koło CARITAS przy Szkole nr 79 w Łodzi im. Łódzkich Olimpijczyków  działa od 2013 roku.

Dyrekcja Szkoły Podstawowej otrzymała od dyrektora Caritas Archidiecezji Łódzkiej  Akt Powołania Szkolnego Koła Caritas.

akt powołania Szkolnego Koła Caritas

Szczególnym rysem działalności koła jest uwrażliwianie wszystkich uczniów szkoły na drugiego człowieka – dostrzeżenie problemów i wyciągnięcie pomocnej dłoni na miarę możliwości uczniów szkoły podstawowej oraz propagowanie w szkole i wśród rówieśników idei Caritas.

​Najważniejszym polem działalności jest działalność charytatywna. Uczniowie podejmują różnorodne działania, by realizować cele statutowe.

​Najważniejsze działania Szkolnego Koła Caritas w latach 2013-2020:

• Nawiązanie współpracy z s. Anną pracującą na misji w Kamerunie - Społeczność naszej szkoły dwukrotnie w ciągu dwóch lat zebrała ponad 40 kg przyborów szkolnych i słodyczy. Wolontariusze Szkolnego Koła Caritas z zebranych darów utworzyli dwie paczki po 20 kg. Obie paczki uczniowie wysłali z zebranych osobiście funduszy podczas zebrań dla rodziców w naszej szkole. Koszt wysyłki jednej paczki to ponad 200 zł.
  • Wolontariusze Szkolnego Koła Caritas stali się nieodzownym elementem każdego zebrania dla rodziców. Hojność społeczności naszej szkoły zawsze zaskakuje nas i jesteśmy pełni podziwu i wdzięczności dla Państwa, którzy tak licznie i chętnie odpowiadali na nasz apel i wspieranie prowadzonych przez nas akcji.
  • Tradycją naszej społeczności szkolnej stały się również coroczne akcje związane z rozprowadzaniem przez Wolontariuszy Szkolnego Koła Caritas w okresie Adwentu: Świec Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom, oraz czekoladowych Mikołajów, łącznie z Akcją Caritas Polska.
  • Co roku Szkolne Koło Caritas włącza się w akcję Caritas Polska – „Serce na gwiazdkę”. Wolontariusze zbierają słodycze, które następnie przekazywane są do Caritas Łódź w celu przygotowania paczek świątecznych dla dzieci, będących podopiecznymi Caritas. Paczki te rozdawane są podczas zorganizowanej na tę okazję Gali. W roku 2019 udało nam się dzięki hojności uczniów oraz rodziców naszej szkoły zebrać ponad 25 kg słodyczy.
  • W okresie Adwentu wolontariusze chętnie przeprowadzają akcję zainicjowaną przez Panią poseł Niemczycką „Podziel się wigilią” zbierając zabawki, słodycze i produkty spożywcze, które następnie trafiają do najbardziej potrzebujących.
  • W okresie Wielkiego Postu nasi wolontariusze chętnie włączają się w Akcję Caritas Polska rozprowadzając świece na stół wielkanocny oraz czekoladowe baranki.
  • Uzyskane środki zebrane zarówno podczas zebrań i sprzedaży świec, Mikołajów oraz baranków zostają zagospodarowane i przekazane na rzecz potrzebujących.
  • Podczas swojej działalności Szkolne Koło Caritas w razie potrzeby wspiera doraźnie uczniów naszej szkoły, będących w trudnej sytuacji.

Przynależność do Szkolnego Koła Caritas to nie tylko praca, ale również formacja duchowa oraz rozrywka. Co roku uczestniczymy w skupieniu adwentowym dla wolontariuszy Szkolnego Koła Caritas odbywających się w Kościele Matki Boskiej Zwycięskiej przy ulicy Łąkowej w Łodzi. Po prelekcji, pracy w grupach i Eucharystii następuje czas na wspólny posiłek, rozmowy i wymianę doświadczeń z innymi wolontariuszami Szkolnych Kół Caritas.

W okresie karnawału uczestniczymy w Balu Karnawałowym Szkolnych Kół Caritas organizowanym przez Biuro Wolontariatu Caritas Archidiecezji Łódzkiej w Centrum Służby Rodzinie w Łodzi.

Nieodłącznym elementem naszej działalności jest również coroczny udział w ogólnopolskiej pielgrzymce pracowników i wolontariuszy Caritas do Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie Łagiewnikach.

Każdego roku w czerwcu uczestniczymy również w „Pikniku na zdrowiu”, będącym podziękowaniem Caritas dla wszystkich uczniów, włączających się w wolontariat w ramach Szkolnych Kół Caritas.