Plan pracy Szkolnego Koła Wolontariatu

Cele i założenia programu:

1. Zapoznanie uczniów z ideą wolontariatu i jej propagowanie
  2. Kształtowanie postaw prospołecznych
  3. Rozwijanie empatii i zrozumienia
  4. Uwrażliwienie na cierpienie, samotność i potrzeby innych
  5. Inspirowanie do aktywnego spędzania wolnego czasu
  6. Angażowanie się w działania na rzecz społeczności szkolnej i lokalnej
  7. Tworzenie więzi ze środowiskiem
  8. Kształtowanie umiejętności działania zespołowego
  9. Zawieranie wartościowych przyjaźni
  10. Zdobywanie doświadczenia

Kodeks etyczny wolontariusza

Podejmując działalność wolontariusza w Szkole Podstawowej nr 79 im. Łódzkich Olimpijczyków w Łodzi, zobowiązuję się:

1. Sumiennie spełniać wszystkie zadania związane z przyjętą rolą.
  2. Swoim postępowaniem wyrażać chęć niesienia pomocy drugiemu człowiekowi, a także wszystkim istotom żywym.
  3. Wykazywać empatię i wyrozumiałość dla osób, którym pomagam.
  4. Być osobą, na której można polegać, zawsze służyć dobrą radą i pomocną dłonią.
  5. Być wrażliwym na nieszczęście i krzywdę drugiego człowieka.
  6. Działać zespołowo, dzielić się własnymi pomysłami.
  7. Dbać o dobre imię wolontariusza.
  8. Być wzorem postępowania w zgodzie z najlepszymi zasadami życia społecznego.
  9. Swoją postawą propagować ideę bezinteresownej pomocy.
  10. Rzetelnie wykonywać zadania, których się​
  11. Doskonalić swoją osobę w duchu prawdy, dobra i piękna
  12. Być słownym, umiejętnie planować swój czas, aby nie zaniedbywać swoich codziennych obowiązków.
  13. Chętnie uczyć się, gdyż nauka jest nieodłączną częścią każdej dobrze wykonanej pracy.
  14. Za cel stawiać sobie uśmiech i radość drugiego człowieka.

Działania Szkolnego Klubu Wolontariatu

Międzynarodowy Dzień Wolontariusza - 5 grudnia

Praca, którą wykonuje się za darmo, z potrzeby serca, jest istotnie bezcenna. W celu wyrażenia uznania dla trudu wolontariuszy na całym świecie z inicjatywy ONZ obchodzony jest od 1986 roku Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. To doskonała okazja, by uświadomić społeczeństwu wysiłek, jaki wkładają rozmaite organizacje pożytku publicznego w niesienie pomocy innym, zarówno na poziomie lokalnym, krajowym, jak i globalnym.

Początkowo słowo wolontariusz oznaczało osobę, która poświęca się służbie wojskowej. W XVIII i XI wieku zaczęły zaś pojawiać się pierwsze organizacje niosące pomoc, skupione nie tylko na pomocy w miejscach działań wojennych, ale również w wymiarze lokalnym. Oczywiście nie oznacza to, że ludzie wcześniej sobie nie pomagali. Jednak dopiero w XX wieku wolontariat nabrał bardziej złożonego i zjednoczonego wymiaru. Dziś miliony ludzi dobrej woli czynnie uczestniczą w działaniach humanitarnych, pokojowych i charytatywnych, prowadzonych m.in. przez Czerwony Krzyż, Korpus Pokoju czy UNICEF. Szacuje się, że obecnie około 10% Polaków jest lub bywa wolontariuszami.

Podziękowanie z Łódzkiego Hospicjum dla Dzieci – Łupkowa za rok szkolny 2021/2022

Dnia 17 grudnia 2021 r. zakończyliśmy zbiórkę darów dla podopiecznych Hospicjum przy ulicy Łupkowej. Za bezinteresowną chęć do czynienia dobra serdecznie dziękujemy wszystkim darczyńcom!

​Opiekunowie wolontariatu: Bożena Kasińska, Jarosław Żydek

Podziękowanie od Fundacji Dom w Łodzi

Fundacja Dom w Łodzi to wspaniałe miejsce, gdzie codziennie dzieciaki pokonują swoje słabości i pokazują, że chcieć to móc. Tym bardziej jest nam niezmiernie miło, że mogliśmy ich wesprzeć. Udało nam się zebrać naprawdę dużą ilość darów, które przekazaliśmy fundacji. Nasi uczniowie i ich Rodzice jak zawsze pokazali, że mają ogromne serca. Wszystkim, którzy wzięli udział w szkolnej zbiórce serdecznie dziękujemy. Cieszymy się, że tak chętnie bierzecie udział w wolontariackich akcjach.

podziękowanie szkole za wolontariat od Fundacji Dom w Łodzi

Podziękowanie z Łódzkiego Hospicjum dla Dzieci – Łupkowa 2020/2021

Zarząd Stowarzyszenia “Łódzkie Hospicjum dla Dzieci – Łupkowa” pragnie złożyć serdeczne podziękowania dla dyrekcji oraz całej społeczności szkolnej Szkoły Podstawowej nr 79 im. Łódzkich Olimpijczyków w Łodzi za pamięć o podopiecznych Łódzkiego Hospicjum dla Dzieci – ŁUPKOWA i podarowane prezenty w ramach przeprowadzonej zbiórki w szkole. Szczególne podziękowania kierujemy do Pani Bożeny Kasińskiej oraz Pana Jarosława Żydka. Wraz ze słowami uznania przekazujemy serdeczne podziękowania oraz żywimy nadzieję na dalszą owocną współpracę.