Świetlica

W Szkole Podstawowej nr 79 w Łodzi działa świetlica szkolna do której uczęszczają dzieci z klas I-VII.

Uczniami opiekują się:

• Joanna Izdebska
  • Przemysław Jafra
  • Paulina Rabenda
  • Anna Wasiak

Świetlica otwarta jest codziennie w godzinach od 7.00 do 17.00.

Świetlica obejmuje swą opieką dzieci, których rodzice złożyli wniosek jak i również dzieci nie zapisane do świetlicy, które oczekują na dodatkowe zajęcia pozalekcyjne: koła zainteresowań, języki obce, etykę, zajęcia sportowe lub spóźnionych rodziców.

Wszystkie rodzaje wniosków można pobrać z zakładki Pliki szkoły po zalogowaniu się na swoje konto w dzienniku elektronicznym Librus.

„W naszej szkole jest świetlica, miejsce gwarne jak ulica...”

Mając na względzie dobry nastrój uczniów uczęszczających na świetlicę i potencjał drzemiący w dzieciach,  Pani Dyrektor w porozumieniu z Radą Rodziców i wychowawcami świetlicy zmodernizowała pomieszczenia, w których uczniowie spędzają czas przed lekcjami lub po zakończonych zajęciach. Oprócz głównej sali świetlicowej, zaadaptowano także cześć jadalni. Sale świetlicowe zostały odmalowane i zaadaptowane w taki sposób, by  zaspokoić wszystkie potrzeby uczniów. Wyposażono je w nowy sprzęt zabawowo-rekreacyjny, pomoce dydaktyczne, funkcjonalne meble, krzesełka, sprzęt i kolorowe dywany.

W świetlicy znajduje się kącik do odrabiania lekcji, sala wyposażona jest w różnego rodzaju gry, puzzle, klocki, zabawki, telewizor i DVD. Uczniowie przebywający w świetlicy oprócz codziennych zabaw i zajęć tematycznych - realizowanych według miesięcznych planów pracy świetlicy - są również objęci opieką wychowawców świetlicy podczas posiłków: obiadów i śniadań oraz przerw w oczekiwaniu na różnego rodzaju zajęcia dodatkowe. Wspólnie z dziećmi organizujemy wystawki prac, gazetki ścienne oraz dbamy o wystrój sali. Opieką obejmujemy tablicę w holu szkoły, gdzie umieszczamy prace tematycznie związane z planem pracy świetlicy. Program pracy świetlicy oraz określone w rocznym planie pracy świetlicy tematy ukierunkowują pracę wychowawców. Zajęcia rekreacyjno - ruchowe, dydaktyczne, plastyczne, muzyczne realizujemy przy pomocy różnych form i metod pracy dydaktyczno-wychowawczej. Większość zajęć opiera się głównie na zabawie i rozwijaniu zainteresowań muzycznych, plastycznych i sportowych. Oprócz tego wspomagamy dzieci w odrabianiu prac domowych.

Celem świetlicy jest:

1. Opieka nad dziećmi oczekującymi na zajęcia i po zajęciach szkolnych.
  2. Wychowanie służące rozwojowi u dzieci poczucia odpowiedzialności za własne czyny oraz poszanowanie drugiego człowieka.
  3. Kształtowanie umiejętności współżycia w grupie rówieśniczej.
  4. Uwzględnianie zainteresowań i możliwości psychofizycznych w organizowanych zajęciach.

Do zadań nauczyciela świetlicy należy:

1. Zapewnienie bezpieczeństwa dzieci w czasie oczekiwania na zajęcia. Sprawowanie opieki.
  2. Wspomaganie działań wychowawczych rodziny i szkoły.
  3. Wspomaganie przy odrabianiu prac domowych.
  4. Rozwijanie zainteresowań dzieci.
  5. Umożliwienie wypoczynku i relaksu po zajęciach.