Psycholog
Szkolny psycholog, terapeuta pedagogiczny - mgr Joanna Ścieśko
Sala 34
Godziny pracy:
- poniedziałek 8:00 – 12:00
- wtorek 12:30 – 18:00
- środa 8:00 – 10:00
- czwartek 12:30 – 18:00
- piątek 8:00 – 13:00
Dane kontaktowe:
- tel. 512 925 559
- adres email: j.sciesko@sp79.elodz.edu.pl
Dyżur psychologa odbywa się każdy wtorek w godzinach 17:00-18:00
Współpraca z Psychologiem Szkolnym – Jesteśmy Tu, Aby Wspierać
Drodzy Rodzice i Uczniowie,
Serdecznie zapraszam do korzystania z pomocy psychologa szkolnego! Z naszą szkołą jestem związana od września 2017 roku, początkowo pełniąc funkcję pedagoga szkolnego, a od kwietnia 2025 roku, po ukończeniu pięcioletnich studiów magisterskich z zakresu psychologii klinicznej, objęłam stanowisko psychologa. Od 2013 roku, niezmiennie swoje doświadczenie zawodowe wiążę z pracą z dziećmi, od tych najmłodszych – 1 r.ż. po starszą młodzież szkolną – 19 r.ż.
Jako osoba z pasją i powołaniem, codziennie staram się wspierać naszych uczniów w ich rozwoju emocjonalnym i społecznym. Praca z dziećmi i młodzieżą jest moim życiowym celem, dlatego nieustannie poszerzam swoje kwalifikacje, aby jak najlepiej odpowiadać na ich potrzeby. Oprócz psychologii, ukończyłam także studia z terapii pedagogicznej, edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej oraz pedagogiki opiekuńczo-wychowawczej z promocją zdrowia. Posiadam również kwalifikacje do prowadzenia interwencji kryzysowej oraz mediacji i negocjacji, co pozwala mi szeroko pomagać uczniom i ich rodzinom.
W ramach mojej pracy w szkole oferuję wsparcie w trudnych sytuacjach wychowawczych, organizuję spotkania mediacyjne i interweniuję w sytuacjach kryzysu, prowadzę zajęcia specjalistyczne, a także podejmuję działania profilaktyczne. Współpracuję z różnymi instytucjami, które pomagają dzieciom i ich rodzinom, aby wspólnie tworzyć jak najlepsze warunki dla rozwoju naszych uczniów.
Moje działania opierają się na zrozumieniu i szacunku, ponieważ wierzę, że kluczowym elementem w pracy z dziećmi i młodzieżą jest stworzenie atmosfery bezpieczeństwa i wsparcia.Wiem, jak trudne i pełne wyzwań jest rodzicielstwo, dlatego też, obok wsparcia psychologicznego, chciałabym podzielić się z Państwem kilkoma praktycznymi wskazówkami, które mogą ułatwić życie codzienne z dorastającym dzieckiem i pomóc w budowaniu pozytywnych relacji w rodzinie:
- Bądźcie w swoich działaniach konsekwentni i mówcie dziecku prawdę, ale w sposób dostosowany do jego wieku – to zapewnia poczucie bezpieczeństwa.
- Twórzcie przestrzeń do zabawy – to moment, w którym dziecko rozwija wyobraźnię i kreatywność.
- Motywujcie do nauki, nawet gdy wydaje się to trudne – dzieci nie zawsze rozumieją, jak ważna jest edukacja.
- Spędzajcie czas offline, bez urządzeń elektronicznych – to pozwoli na budowanie relacji i spędzenie wartościowego czasu razem.
- Pozwólcie dziecku na bliskie relacje z rówieśnikami – przyjaźnie oraz umiejętność współżycia w grupie są ważnym elementem rozwoju dziecka.
- Akceptujcie jego emocje i uczucia, nawet jeśli wydają się trudne do zrozumienia i zaakceptowania – to pomoże dziecku w przeżywaniu ważnych emocji, jak np. pierwsze zauroczenia.
- Nauczcie dostrzegać dobro w świecie – pomagajcie dziecku budować pozytywne podejście do ludzi i świata, wymagajcie by szanował innych.
- Nauczcie je bronić swoich granic – dziecko musi rozumieć, jak reagować w trudnych sytuacjach i jak szanować innych. Pomóżcie w nauce asertywności – uczcie dziecko, jak bronić swoich granic i szanować granice innych.
- Sprawcie by czuło się kochane i ważne – dla Was, dla innych, ale też dla siebie.
- Pozwólcie mu odejść, gdy przyjdzie na to odpowiedni moment – nie zatrzymujcie go, bo wtedy nigdy nie będzie dorosły.
Jeśli zauważycie, że Wasze dziecko boryka się z jakimś problemem lub trudnością, nie wahajcie się skontaktować ze mną. Jestem tu, aby wspierać, służyć pomocą i razem znaleźć najlepsze rozwiązanie.
Z serdecznymi pozdrowieniami,
mgr Joanna Ścieśko Psycholog szkolny